Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Haziran 2023

İnfaz ve Koruma Memurlarının Yeni Üniformaları Adalet Bakanı Tarafından Tanıtıldı !

İnfaz ve Koruma Memurlarının Yeni Üniformaları Adalet Bakanı Tarafından Tanıtıldı !

6 Ocak 2020 tarihinde sayın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından, İnfaz ve Koruma Memurlarının yeni üniformaları tanıtıldı, tanıtımda üniformaların yanısıra infaz ve koruma memurlarının özlük haklarına da değinildi. Adalet bakanı GÜL daha önce de Cumhurbaşkanı tarafından yıpranma payının onaylandığını, bakanlık tarafından maddi ve manevi desteklerinin devam edeceğini de belirtti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz ve koruma memurlarının yeni üniformalarının tanıtım programına katıldı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İncek Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programda bir konuşma yapan Bakan Gül, devletin temelinin adalet, adaletin temelinin ise insan ve insanın haklarının korunması olduğunu dile getirdi. Konuşmasında Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ öğüdüne atıfta bulunan Bakan Gül, “Sadece insan hak ve onurunu gözeterek, koruyup geliştirerek hukuk devleti ilkesini tam anlamıyla sağlamış oluruz. Hukuk devleti, belli bir grubun, imtiyazlı bir sınıfın kendini rahat ve güvende hissettiği değil, ülkedeki bütün vatandaşların kendisini güvende, adaletten ve hukuktan emin hissettiği devlettir. Tüm yaklaşımlarımız bu paradigmada olmak zorundadır. Bu konudaki mevzuattan, uygulamadan, eğitimden kaynaklı hangi eksiklik varsa buna kafa yorarak çözmeliyiz.” dedi.

Bakan Gül, insan onurunu gözeten, suçu ne olursa olsun hükümlüye insanca muameleden asla taviz vermeyen bir sistemin hukuk sınavında sınıfı geçmesi anlamına geleceğine dikkati çekti. Konuşmasında mahkumların, halen toplumun bir parçası olduğunu ve insan onuruna uygun şekilde muamele görmeleri gerektiğinin altını çizen Bakan Gül, ceza infaz kurumlarının toplum güvenliğinin de teminat altına alındığı ve suçun önlenmesine yönelik profesyonel yaklaşım ve uygulamaların gerçekleştiği kurumlar olduğun belirtti. Bakan Gül, “Ceza infaz kurumunda çalışan tüm personel; çok özel, yetkin, her şeyden önemlisi en yüksek insani vasıflar ve karaktere sahip bir kadrodur. Bu kadro adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin teminatıdır.” ifadelerini kullandı.

ÖZLÜK HAKLARI DA ÇALIŞMA BAŞLIKLARIMIZ ARASINDA

İnfaz ve koruma memurlarının zor ve yoğun bir görev ifa ettiğini dile getiren Gül, Bakanlık olarak infaz ve koruma memurlarına maddi ve manevi desteklerinin süreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla infaz ve koruma memurlarının yıpranma hakkına kavuştuğunu anımsatan Gül, şöyle devam etti:

“Bunun yanında emekli olduktan sonra silah taşıyabilme talebi de yerine getirildi. İlerleyen dönemde haklı beklentilerin bir kısmının daha çözüldüğünü hep birlikte göreceğiz. Ceza infaz kurumlarında çalışan, denetimli serbestlik müdürlerimiz, cezaevi müdürlerimiz, idarecilerimiz, tabip ve diş hekimlerimizin özlük hakları da bizim çalışma başlıklarımız arasında. İlgili Bakanlıklarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ve talimatlarıyla kalan haklı taleplerin de karşılanacağına inanıyoruz.”

YENİ ÜNİFORMALAR İŞYURTLARINDA DİKİLECEK

Bakan Gül, infaz koruma memurlarının giydikleri üniforma ve botlardan yana şikayetlerinin olduğuna dikkati çekerek, bunun üzerine yeni üniforma ve botlarla ilgili çalışma yapıldığını bildirdi. Yeni üniforma ve botların Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumunca üretileceğini vurgulayan Gül, “Cezaevlerinde 50 bine yakın hükümlü ve tutuklu meslek sahibi olmaktadır. Çünkü amaç dışarı çıktıktan sonra bu kişilerin topluma entegre olmasıdır. Meslek bilenlerin mesleğini icra etmesi, bilmeyenlerin meslek öğrenmesi ceza infaz politikamızın önemli bir parçasıdır.” dedi.

Konuşmaların ardından infaz ve koruma memurlarının yeni üniformalarının tanıtımı yapıldı. Yazlık, kışlık ve dış giyim olmak üzere üç çeşit hazırlanan koyu lacivert ağırlıklı üniformalarda, ‘İnfaz Koruma’ ibaresi yer alıyor.

Yeni üniformalar tasarlanırken ceza infaz kurumlarında zorlu bir çalışma temposu içerisinde bulunan infaz ve koruma memurlarımızın görevlerini ifa ettikleri sırada onlara gerekli konforu, rahatlığı ve kolaylığı sağlayabilmesi göz önünde bulundurulmuştur.
Bu değişiklikle infaz ve koruma memurluğunun görsel açıdan toplumda saygınlık uyandıran meslekler grubundaki yerinin sağlamlaştırılması da amaçlanmıştır.

YAZLIK GİYİM:
1-Açık mavi penye kumaştan imal edilen mevcut yazlık tişörtlerin rengi koyu mavi olarak değiştirilmiş, reflektif şeritler ve sırt bölgesine İNFAZ KORUMA yazısı eklenerek daha sportif bir görünüm kazandırılması için 6 kanallı özel performans polyester kumaştan üretilmiştir.
2-Pantolonlar daha rahat hareket etmeyi sağlayacak şekilde parçalı üretilmiş, yan cepleri körüklü yapılarak şık görünüm elde edilmiş, cep kapaklarında İNFAZ KORUMA yazılarak farkındalık sağlanmıştır.

KIŞLIK GİYİM:
1-Kışlık tişörtlerde lacivert renk korunmuş ancak modelinde modacı dokunuşlarıyla estetik görünüm elde edilmiştir. Renk ve ter haslıkları geliştirilen, elyaf, likra ve pamuk katkılı poliviskon kumaştan üretilen kışlık tişörtlerde de reflektif şeritler ve sırt bölgesinde İNFAZ KORUMA yazısı bulunmaktadır.
2-Kışlık pantolonlar da yazlık pantolonların aynı kumaş ve modelinden üretilmiş olup, daha rahat hareket etmeyi sağlayacak şekilde parçalı dizaynı ile yan cepleri körüklü yapılarak şık görünüm elde edilmiş, cep kapaklarında İNFAZ KORUMA yazılarak farkındalık sağlanmıştır.

DIŞ GİYİM:
1-Eski modelde olduğu gibi montlarda yine lacivert renk kullanılmış ancak, pamuklu ve polyester karışımı kumaş yerine orta katmanı mebranlı, astarında ısı izolasyonlu kumaş tercih edilmiştir. Bu kumaşlar genellikle nefes alabilirliği yüksek, sık dokunmuş, rüzgar geçirmeyen böylece teri vücuttan uzaklaştırma imkanı sunan kumaşlardır.
2-Dış kumaş ve izolasyon katmanlı iki kat kumaştan üretilen kabanlar su geçirmez ve ısıya dayanıklı özelliğe sahiptir. Daha şık bir görünüm elde etmek için bel bölgesine iç kısımdan stoperli lastik kemer kullanılmış, cep kenarlarında reflektif çizgiler ve sırt bölgesine yine reflektif malzemeden İNFAZ KORUMA yazısı eklenmiştir.
3-İki katlı laminasyon kumaştan üretilecek yağmurluklarda su geçirmez astar bulunmaktadır. Mevcut yağmurluklara oranla daha sağlam ve şık görünüm verilen yağmurlukların bel bölgesinde reflektif şeritler, sırtında yine reflektif malzemeden İNFAZ KORUMA yazısı bulunmaktadır.
Ayrıca, geçtiğimiz yıl içerisinde iyileştirme çalışmaları tamamlanarak enjeksiyon tabanlı üretilen botların esneklik ve sağlamlık özellikleri arttırılmış; bu çalışmayla ortaya çıkan üniforma ve botun uyumuna özen gösterilmiştir.
Yeni üniformalarımız ceza infaz kurumlarımızda bulunan işyurtları atölyelerinde üretilecek ve hükümlülerin meslek edinmelerine dolayısıyla iyileştirme faaliyetlerine katkı sunacaktır.
Yeni üniformaların infaz ve koruma memurlarımıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz